Gençlik ve Spor

Erzincan ilimizde 62 adet kulüp 42 spor dalında faaliyet göstermektedir. Son yıllarda yoğun ilgi gösterilen rafting, Hava Sporları (yamaç paraşütü) ve diğer doğa sporları (Dağcılık, Kayak, Kano, Geleneksel Spor Dalları bünyesinde bulunan Atlı Cirit) 24 spor kulübü tarafından yürütülmektedir.

Mevcut Spor Tesisleri

13 Şubat Şehir Stadı: 1964 yılında hizmete girmiş olup, 6000 seyirci kapasitelidir.

13 Şubat Kapalı Spor Salonu: 1992 yılında meydana gelen depremden sonra takviye ve onarımı yapılarak hizmete girmiştir. 1.626 seyirci kapasitelidir.

Yıldırım Akbulut Kapalı Spor Salonu: 1991 yılında hizmete girmiş olup, 750 seyirci kapasitelidir.

Terzibaba 2 adet Çim Futbol Sahası: Amatör futbol karşılaşmalarının yapıldığı sahalar 500’er seyirci kapasitelidir.

Terzibaba Cirit Sahası: 1989 yılından beri cirit spor kulüpleri tarafından kullanılmaktadır. AB bölgesel kalkınma programından sağlanan hibe desteği ile tel örgülerle çevrilmiş ve saha müsabakalar yapılacak şekilde düzenlenmiştir.

Sporcu Kamp Eğitim Merkezi: 84 sporcu kapasiteli olup, yapılan incelemelerde depreme dayanıklı olmadığı rapor edildiğinden kapatılan Kamp Eğitim Merkezinin deprem takviyesi- güçlendirilmesi için Erzincan İl Özel İdaresi tarafından ihale yapılmıştır. 2012 yılında hizmete açılması hedeflenmektedir.

Kapalı Yüzme Havuzu: 1991 yılında yapımına başlayan ve yıllardır tamamlanamayan tesis, son iki yılda yeterli ödenek temin edilerek 2011 yılının Haziran ayında hizmete açılmıştır.

Atış Poligonları: 1 adet havalı silahlar atış poligonu bulunmaktadır.

Sentetik Futbol Sahaları ve Halı Sahalar: Amatör sporun geliştirilmesine yardımcı olmak üzere İl Özel İdaresi ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından Demirkent Beldesi, Refahiye, Kemah, Tercan, İliç, Çayırlı ilçelerine sentetik sahalar, Bahçeliköy, Yalnızbağ, Çukurkuyu, Yaylabaşı beldelerine ve Kredi Yurtlar Kurumuna sentetik halı sahalar yapılmış hizmete açılmıştır.

Yıldırım Akbulut Kayak Tesisleri ve Oteli: Refahiye İlçesi Sakaltutan mevkiinde bulunan tesisler kış sporları yapılmaktadır. 2006 yılına kadar Gençlik ve Spor Müdürlüğünce işletilen tesisler İl Özel İdaresince özel sektöre ihale edilmiştir. 13 Ekim 2009 tarihinden itibaren İl Encümen kararı doğrultusunda Gençlik ve Spor Müdürlüğüne yeniden verilmiştir.

Diğer Spor Tesisleri: Merkez ilçe, Yaylabaşı, Mollaköy, Çağlayan, Geçit ve Ulalar Beldelerinde futbol sahası bulunmaktadır. Refahiye, Üzümlü ve Tercan ilçelerinde spor salonu, Üzümlü ilçesinde çim yüzeyli futbol sahası mevcuttur. İlçelere bağlı Bayırbağ, Çadırkaya, Altunkent, Mercan Beldelerinde ve Çaykent köyünde futbol sahası bulunmaktadır.

Gençlik Merkezi: Gençlerimizin serbest zamanlarını sosyo-kültürel etkinliklerle değerlendirmek suretiyle onları zararlı alışkanlıklardan korumayı amaçlamaktadır. Merkezde halk oyunları, bağlama, gençlik şölenleri, koro, resim, model uçak, gitar, yabancı dil, satranç kursları açılmaktadır. Gençlik haftası kutlamaları, deniz kampları, doğa kampları, konferans, panel, gençlik değişim programları düzenlenmektedir.

Bilecik ve Çanakkale Şehitliği gezisi, İstanbul tarih ve kültür gezisi, ağaç bayramında ağaç dikimi faaliyetleri yapılmaktadır. Gençlik merkezi üyeleri için günün her saatinde kullanabilecekleri internet evi kurulmuştur.

Kapalı Yüzme Havuzu: 1991 yılında yapımına başlanan proje ödenek yetersizliğinden tamamlanamamıştır. Son iki yılda yeterli ödenek temin edilerek çalışmalara hız verilmiştir. Geri kalan ödenek son iki yılda karşılanarak 2011 yılında hizmete açılmıştır.

Ergan Dağı Kış Sporları Merkezi Telesiyej Tesisleri: Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından Ergan Dağı kış sporları projesinin önemli adımlarından birini oluşturan telesiyej ihalesi 13.924 milyon TL bedelle yapılmıştır. Yüklenici firma tarafından hızla çalışmalara başlanılmış, telesiyej direkleri dikilmiştir. Halatlar takılmıştır. İstasyon binaları tamamlanmıştır. Elektrik tesisatı ve panoları tamamlandıktan sonra yurt dışından gelecek elemanlar tarafından test edilerek 2011–2012 kayak sezonunda hizmete girmesi planlanmaktadır.

Profesyonel kayakçılardan, hiç bilmeyen kişilere kadar herkesin kayabileceği toplam 60 km uzunluğunda 13 adet pist mevcuttur Pistlerin en uzunu 7,5 km olup, sporcular bir seferde bu pistte 15 km kayak yapabileceklerdir. Kayak merkezinde karın kalma süresi 150 gün olup, dünya ortalaması 120 gündür. Karın uzun süre kalması ve kristalize özellikte olması nedeniyle, kayak sporu açısından kaliteli kar özelliği taşımakta ve tercih edilmektedir. En kısa zamanda yatırımcılara arsa tahsisi yapılacaktır.

Spor kulüpleri, sporcu ve spor adamlarının sayıları

Erzincan ilimizde faaliyet gösteren kulüp ve lisanslı sporcu sayıları yıllar itibariyle sürekli artış göstermektedir. İl de çeşitli branşlarda 48 spor kulübü. 35 spor dalında faaliyet göstermektedir. Kulüplerin 24 adeti müessese kulübü, 20 adeti spor kulübü ve 4 adet okul spor kulübüdür.

2008 yılı itibariyle 1563 bayan, 6368 erkek olmak üzere 7931 lisanslı sporcu bulunmaktadır.

Atıcılıkta 3, atletizmde 33, badminton da 13, basketbolda 24, bilardo da 2, bisiklette 3, boksta 8, ciritte 2, jimnastikte 4, dağcılıkta 12, futbolda 30, golfte 2, güreşte 29, halk oyunlarında 3, halterde 3, hentbolda 21, izcilikte 3, judoda 4, karatede 11, kayakta 16, masa tenisinde 18, kano raftingte 3, kick boksta 4, oryantringte 2, satrançta 12, su altı sporlarında 1, su kayağında 4, teniste 3, trekkingte 1, taekwondoda 12, triatlonda 3, voleybolda 33, yamaç paraşütünde 3, yüzmede 1 ve zihinsel engellilerde 1 kulüp faaliyet göstermektedir.

Spor faaliyetleri

Spor dallarına göre yapılan faaliyetler aşağıdaki gibidir.

Atletizm: branşında büyük, genç, yıldız, erkek ve bayan kategorilerinde Türkiye şampiyonalarında mücadele eden sporcularımız, 2007 ve 2008 yıllarında toplam 21 derece elde etmişlerdir.

Basketbol: 2008 yılında 4 takımlı genç erkekler, 4 takımlı yıldız erkekler, 4 takımlı küçük erkekler ligi gerçekleştirilmiştir. İlimizden 2008 yılı grup müsabakalarına giden Gençlik Spor Kulübü Genç Erkek takımı grup müsabakalarında 1. olup Türkiye Yarı Finallerinde ilimiz temsil etti. Büyük erkeklerde Gençlik Spor Kulübü Bölgesel Ligde ilimizi temsil etti ve 2. oldu.

Badminton: branşında 2008 yılı ilimiz için başarılarla dolu bir yıl olarak tarihe geçti. 15 Yaş Altı Balkan Badminton Şampiyonası ilimizde yapıldı. Şampiyon olan milli takımımızda ilimizden de altı sporcu ilimizi ve ülkemizi başarıyla temsil etti. İlimiz sporcuları çeşitli kategorilerde katılmış oldukları müsabakalarda 2007 yılında 21,2008 yılında 47 derece elde ederek büyük bir başarı gösterdiler.

Voleybol: Salon sporları içerisinde en çok bayan sporcunun katılımının sağlandığı branştır. 2007-2008 sezonunda genç, yıldız , küçük, ve büyük erkek – bayan kategorilerinde lig müsabakaları gerçekleştirilmiştir. Üzümlü spor bayan takımı, İlimizi 3. ligde temsil etmiştir.

Güreş: Ata sporumuz olan güreşin daha ileri seviyeye ulaşabilmesi için il müdürlüğümüz fahri ve kadrolu antrenörlerimiz ile il merkezinde, Refahiye, Üzümlü ve Çayırlı ilçelerinde altyapı faaliyetlerini sürdürmektedir.

İlimizin yetiştirdiği başarılı sporculardan Hüseyin GÜRSOY, İngiltere’de yapılan Dünya Şampiyonasında ülkemizi temsil etmiştir. Refik TELLİ 82-83 – 84-85 kilolarda Türkiye Şampiyonluğu ve 1984 yılı Ümitler Avrupa Şampiyonu, Mehmet ÖZSOY 79-80-81 kilolarda Türkiye şampiyonu, Ümitler Balkan Şampiyonu ve Akdeniz Oyunları Şampiyonu, Garip BAYRAM 2003-2004 yıldızlar Türkiye şampiyonu olmuşlardır. Murat TOKLU, 1950’1981 arasında yaşadı. Erzincan’da doğdu. 4 Türkiye Şampiyonluğu, 1 Dünya Dördüncülüğü, 1 Akdeniz Olimpiyatları İkinciliği, Ordular Arası Dünya İkinciliği kazandı.

Hentbol: 2007-2008 sezonunda genç, yıldız ve küçük erkek – bayan kategorilerinde lig müsabakaları gerçekleştirilmiştir.>Erzincan belediye spor ve Erzincan Milli Eğitim Spor Kulüpleri Türkiye deplasmanlı 1. hentbol liginde grup birincisi ve ikincisi olarak ilimizi Ankarada düzenlenen playoff müsabakalarında ilimizi en iyi şekilde temsil ettiler.Erzincan Milli Eğitim Spor son maçı kaybettiği için Türkiye süperliğine çıkamadı .

Karate: branşında çeşitli kategorilerde 2007, 2008 yıllarında 13 ayrı derece alınmıştır. Üç sporcumuz Yıldızlar Balkan Şampiyonasında ilimizi ve ülkemizi temsil etmişlerdir.

Kano rafting ve Yamaç Paraşütü: Kano ve Rafting Federasyonu Türkiye de ilk ilimizde hakemlik kursu açmıştır. İlimizi müsabakalarda 20 hakem temsil etmektedir. Federasyonun ilk resmi müsabakası olan Rafting Teşvik turnuvası il de düzenlenmiştir. Bu müsabakaya ili temsile iki takım katılmış olup üçüncü ve dördüncü olmuşlardır.

2002 yılında Antalya’da yapılan Rafting yarışmalarına; ilimizden 1 bayan 1 erkek takımı katılmıştır. Erkek takımı 12. olurken bayan takımı 1. olmuştur. 2003 yılında Düzce’de yapılan yarışmada erkek takımımız 5., bayan takımı 2. olmuştur. 2003 yılı 2. etap yarışlarına ili Gençlik Spor Kulübü 2 takımla temsil etmiştir. Erkeklerde 4. bayanlarda 2. olmuştur.

2003 yılında Denizli’de yapılan Recep YAZOCIOĞLU yarışmasında bayan takımı 1. olmuş, erkek takımı dereceye girememiştir. 2004 yılında il de bayan milli takım kampı yapılmıştır. ilimiz sporcuları bu kampa katılmışlardır.

İl doğa sporları bakımından coğrafi konumu nedeniyle büyük potansiyele sahiptir. Bunlardan en önemlilerinden yamaç paraşütü, Çakırman ve Yaylabaşı mevkileri yamaç paraşütü atlama yerleri bakımından dünyanın sayılı merkezlerindendir. 2002 yılında Çakırman mevkiinde uluslararası yarışma yapılmıştır 24 ülkeden yaklaşık 200 sporcunun katılımıyla yapılmıştır.

Halter: Milli takım antrenörü gözetiminde haftanın beş günü antrenmanlar devam etmektedir. Başarılı çalışmalarıyla dünya şampiyonları çıkartan kulüpler ve antrenörlerin bazı dereceleri şunlardır.

İskender DEMİREL, 1999 yılında İtalya’da yapılan Avrupa şampiyonasında yıldızlarda 2. olmuştur. İlker SAĞOL Arnavutluk’ta yapılan Balkan şampiyonasına katılmıştır. Nihat TÜRKOĞLU Yunanistan’da yapılan Gençler Avrupa şampiyonasına katılmıştır. Bünyamin SUDAŞ Büyükler Dünya Şampiyonudur.

Kayak: Akbulut Kayak tesislerinde Alp disiplininde kayak yapılmaktadır. Akbulut kayak tesisleri Erzincan- Sivas Devlet Karayolu üzerinde ve Erzincan’a 42 km mesafededir. Kayak oteli ve tesisleri yaz kış tamamen açıktır. Otel 64 yatak kapasiteli olup, 100 kişilik yemek ve toplantı salonunu sahiptir. Tesiste Kış aylarında kayak kiralanmakta ve kayak kursuları düzenlenmektedir. Kış aylarında bu kurslarda yetişen öğrenciler ileride lisanslı birer sporcu olmaktadırlar.

Ayrıca Taekwando, Kick boks ve Cimnastik Branşlarında altyapı çalışmaları haftanın üç günü yapılmaktadır.

Gençlik merkezinde halk oyunları, bağlama ve saz, izcilik, gençlik şölenleri, koro, satranç, gençlik haftası kutlamaları, gençlerin kötü alışkanlıklardan korunmalarıyla ilgili çalışmalar (konferans, panel), gençlik değişim programları, Çanakkale Şehitliği gezisi, ağaç bayramında ağaç dikimi faaliyetleri yapılmaktadır.